Central Park, New York
Signerad A. Cleve och daterad 1917. Duk 52 x 60 cm.
Målningen tillkom under Agnes Cleve och John Jon-Ands vistelse i USA i början på 1920-talet. Agnes Cleves dynamiska motiv av Central Park är ett bra exempel på hur hennes franska kubismen viker mot en starkare expressionism.