Fanerat med alrot. Närmast kvadratisk skiva.Tredelad balusterfot. Med Eskilstuna Fristads stämpel. Signerad C.HOLLST. 80,5x81,5, höjd 73,5 cm.
Fot med lagning, något maskstungna fotavslutningar.