SKED med kronknopp, icke identifierade förmodligen svenska stämplar 1500-talets slut.
Delvis förgylld. Kort skaft med maskaron i gotisk nisch vid fästet.
Slitage.
Muut tiedot
Näst intill identisk sked med samma stämpel finns i Hallwylska silversamlingen, sid 143, nr 156.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui