LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
Invändigt förgylld. Balusterformad, med driven och ciselerad dekor, blomma på locket. Höjd 5,5 cm.
Alkuperä - Provenienssi
Familjen Gorthon, Helsingborg.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui