"Kling"
Signerad Bruno Liljefors och daterad 1909. Duk 70 x 100 cm.
Droite de Suite
Stövaren Kling föddes 1902 och var fallen efter Pålle och Snurra. 1909 blev Kling champion. Hundens ägare var löjtnant T. Troplien, Stockholm.