KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
Invändigt förgylld. Rund, slät med rakt handtag av svärtat trä med benknopp. På locket pinjekotteknopp i bladrosett. Stämplar även på locket. Diam. 33,5 cm, vikt 1 582 g.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui