"Lillan"
Signerad IA och daterad -08. Akvarell och blyerts 10,5 x 6 cm.
Katalognumret avbildat spegelvänt i den tryckta katalogen.
Tidigare i Fru Eva Arosenius samlingar.
Sedermera i Doktor Carl Sandströms samlingar (inköpt på Bukowskis december 1941).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.