Porträtt av elegant dam
Monogramsignerad EW och daterad 1927. Duk 155 x 115 cm.
Tidigare i Direktör Rydbecks samlingar, Djursholm.
Kunstnerernes Hus, Oslo, mars 1935, kat nr 137.