190
92201

Helene Schjerfbeck

(Suomi, 1862-1946)
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
4 390 - 6 150 EUR
4 660 - 6 530 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Helene Schjerfbeck
(Suomi, 1862-1946)

"Studie till Wilhelm von Schwerin"

Signerad HS. Blyerts 28 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Hovintendent Gösta Stenmans samlingar.

Kirjallisuus

H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, omnämnd sid 25.

Muut tiedot

A tergo stämplad "Gösta Stenman" samt med påskrifter:

"Helene Schjerfbeck: W. v. Schwerin slutet af 70-talet? inköpt af Magnus Schjerfbeck 1922".

" 'Jag vill med detsamma nämna att de första teckningarna till Schwerin äro gjorda 1876 o 1877. Taflan målad å Löyttymäki egendom i Tavastland 1885 -ungefär 9 år tidigare än Edelfelt utförde sina Fänrik-Stål-teckningar'. Helene Schjerfbeck i bref till G.S. 16 okt. 22".

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

658. Lotte Laserstein, Landscape with workers.
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
Tarjoushistoria
Reilu varoitus
17 000

tarjouksesi
16 000

tarjouksesi
15 000

tarjouksesi
14 000

tarjouksesi
13 000

tarjouksesi
12 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
17 000 SEK