Sittande vildsvin
Signerad C. Friesendahl och numrerad 1/12. Gjutarstämplar C. Valsuani Cire Perdue Bronze. Mörkpatinerad brons. Monterad på sockel av trä. Höjd 10,5 (inkl. sockel 14,5) cm.