"Serpentindanserska"
Signerad Carl Milles. Gjutarstämplar H Bergman Cire Perdue. Brunpatinerad brons. Höjd 36 cm. Monterad på vridbar sockel, höjd 4,5 cm.
Carl G. Laurin, "Carl Milles", 1930, omnämnd sid 40, avbildad sid 42.
Henrik Cornell, "Carl Milles", SAK, 1963, upptagen i förteckningen sid 248.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, omnämnd sid 137, avbildad halvsida sid 138.