Förgylld brons och parian. Litofaniskärm med Maria och jesusbarnet. Höj- och sänkbara ljusarmar. Kolonnformad sockel. Reliefdekor av blommor och fruktknoppar. Höjd 47 cm.
Skärm med lagningar och nagg.