1141
91937

A RUSSIAN SILVER-GILT CUP AND COVER, unidentified makers mark, Moscow 1758. Cover dose not pertain.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 900 USD
Vasarahinta
80 000 SEK

Kontrollör D. Moshallein 1750-1758. Förgylld. Samtida men ej tillhörande lock. Aklejaformad cuppa, lock och fot driven i bucklor med ciselerad dekor av rocailler. Gjutet skaft i form av stående mansfigur, upptill och nedtill med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Krönt av ryska dubbelörnen. Höjd 30 cm, vikt 288 g.

Locket med bristning

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?