Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:
990
69903

A Simon Gate engraved glass bowl with a plate, Orrefors 1929.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 100 - 3 540 EUR
3 170 - 3 620 USD
Vasarahinta
28 000 SEK

Oval, nedåt avsmalnande. Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad of.G.147.29.C. Höjd 11,5 cm, längd 38,5 cm.

Kantnagg. (2)

Kirjallisuus

H. Ricke, U. Gronert. Glas In Schweden 1915-60. München 1986, katalognummer 76, sid 84.