"Bruno på isen".
Signerad a tergo Peter de Ru. Silvergelatinfotografi 27 x 39 cm. Bladstorlek 30 x 40 cm. Fotots baksida med påskrift: "Bruno K. Oljer På en Frusen sjö i Småland 1984 från reportaget "Poeter på Turné" Foto Peter de Ru".
Bilden gjordes på uppdrag av ETC och togs i samband med ett reportage som hette " Poeter på Turné " någonstans i Småland på väg till Sölvesborg där nästa uppläsning skulle ske. Bruno på isen har varit publicerad vid ett flertal tillfällen, senast i en avhandling om Öijer år 2006.