"Den barmhärtige samariten"
Signerad Sandels och daterad 1915. Duk 37 x 45 cm.
Vandringsutställning under 1999-2000.
Prins Eugens Waldemarsudde,
Norrköpings Konstmuseum,
Göteborgs Konstmuseum,
Bohusläns Museum, Uddevalla.