Inga Tidblad
Signerad Jolin och daterad 1927. Duk 100 x 63 cm.
Direktör Theodor Woelfer, Malmö.
Riksförbundet för bildande konst, "Einar Jolin" Katalog no 11, 1945, kat nr 58.
Nils Palmgren, "Einar Jolin", avbildad helsida sid 117.
Medföljer katalog från Föreningen för Nutida Konst katalog no. 11 samt fotografi från Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Målningen är utvald till Mjällby KOnstmuseums och Liljevalchs Konsthalls utställning om Einar Jolin som komer att äga rum september 2010 till juni 2011.