"Rhumflaska och cigarettpaket"
Signerad GAN med ankarmonogram. Utförd på slutet av 1910-talet. Gouache 15 x 19,5 cm.
Egon Östlunds samling.
Egon Östlunds samling och friherrinan Karin Pfeiff, Halmstad.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "GAN-Retrospektivt", 1958, kat nr 211.
Med dedikation: "Den som allting glömmer glömmer denna gång ej bort Kajs födelsedag."
Teckning i akvarell med två spatserande herrar a tergo.