"Gunghästen"
Signerad Staff. Hallst. Utförd 1953. Duk 59,5 x 89,5 cm.
Proveniens: Redaktör Arthur Elgstrand, Spånga.
Redaktör Arthur Elgstrand, Spånga.
Gummessons Konstgalleri, Stockholm Utställning 253, Konstakandemien, 1961, kat nr 28.
Riksförbundet för bildande konst, utställning 203, "Fem kolorister", kat nr 34.
Riksutställningar, utställning 106, "Staffan Hallström", kat nr 9.
Stig Johansson, "Staffan Hallström", avbildad sid 95.