"Spisen, Utö"
Signerad Evert Lundquist och daterad 195?, även Evert Lundquist och daterad 1943 a tergo. Duk 72 x 66 cm.
Västra Södermanlands Konstförening.
Moderna Museet, Stockholm, "Evert Lundquistutställningen", 1974.