Fajans, målad dekor, invändig glasyr. Signerad och stämpelmärkt EDITION PICASSO samt stämplad MADOURA PLEIN FEU, NR 50/200. Höjd 31 cm.
Liten fotnagg, glasyrnötning vid mynningen.
A. Ramié nr 301, sid 155.