Fajans, urnformad med hänkel, målad dekor i svart, grönt och gult. Signerad med studiohanden SWEDEN Y /78 117 samt målarsignatur för Franca Pugno, inpressad stämpel HANDDREJAD. Höjd 33 cm.
Liten mynningsnagg.