Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad M.A. Rörstrand 60473 i grönt samt inpressat 21. Höjd 17,5 cm.
Mela Anderberg 1865-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talet slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.