"Refractio solis indoccidui" (24), 104 s. 5 träsnittsplancher. (Kollationerad, komplett). Samtida skinnryggsband. 15,5 x 20 cm.
Slitage, fläckar, smärre kantskador på bokbandet, ej fullständigt genomgången.
Två blad med marginell pappersförlust utan inverkan på texten.
Johan Bilberg, född 17 november 1646 i Mariestad, död 11 mars 1717, var en svensk teolog, professor och biskop.
År 1695 gjorde Bilberg på kung Karl XI:s befallning en resa till Torneå och Kengis tillsammans med Anders Spole för att studera midnattssolen. Han publicerade därefter en skrift på latin och svenska med titeln Refractio solis inoccidui, in septemtrionalibus oris (Midnattssolens rätta och synlige rum uti norrlanden).