Mikroskop i mässing numrerat "No52908". Metallen delvis svartlackerad. Olika linser medföljer. Höjd 32 cm. I låda i valnöt märkt "Ernst Leitz Agent Axel Lundqvist Stockholm Hantverkaregatan 15". Längd 21, bredd, 17,5, höjd 34.
Slitage, fläckar. Ej genomgånget, delar saknas. Lådan med hårt slitage, repor, fläckar. Nyckel saknas.