MORSE-TELEGRAF, sannolikt 1920-tal, märkt VR. (Valtion Rautatiet, Statens järnvägar, Finland).

Mässing och ek. Amperemätaren Siemens & Halske. Även batteridriven. Längd 37 cm, bredd 26,5 cm. Telegrafpapper i lådan. Finskspråkiga instruktioner och spole medföljer. Delarna numrerade 85410.

Ej funktionstestad. Bruksslitage.

Provenance

Järnvägsstyrelsens lagerkontor, 15.1 1966.

More information

Modellen tillverkad för VR, Statens järnvägar, Finland.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.