KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets andra hälft/1700-talets första hälft.

Rektangulär form med lådor samt dörrpar. Bakom pardörrar spegelgalleri. Inläggningar av svärtat trä, sköldpadd samt ben. Dekor av hopplist. Senare benställning, 1800-tal. Längd 128, djup 46, höjd inklusive underrede 172 cm. Nyckel finns.

Ytslitage. Renoverat och kompletterat. Senare fanér på sidor, senare filtklädd ovandel, fanerlagningar. Skador.

Provenance

Sålt vid Göteborgs Auktionsverk 1969.

Auction closed
30 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed