Nedfällbart lock, fackinredning, nyckelskylt i ben, kopplade ben. Bredd 53 cm, djup med nedfällt lock 43 cm, total höjd 115 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Senare gångjärn, senare fack. Låset fungerar ej.