Gefle Porslinsfabrik

(Sweden, Startade sin verksamhet omkring 1800-talets mitt)
Gefle Porslinsfabrik

KRYDDHYLLA, flintgods. Gefle, 1920-/30-tal.

16 skäppor i flintgods med handtag i blått. Stämplade Gefle och olika texter för innehållet. Monterade i hylla av vitmålat trä. Höjd ca 30, längd ca 74, bredd ca 19 cm.

Krackeleringar. Hyllan med färgbortfall och slitage.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.