YTTERFODER och VAS, fajans, Evald Dahlskog, Bo fajans, 1940-tal.
Ytterfoder "Tellus" med grön glasyr och svart fot. Vas i grön glasyr. Stämpelmärkta ED och modellnummer 7 respektive 170/2 1703. Höjd ca 14-21,5 cm.
Obetydligt slitage. Ytterfodret invändigt med mindre beläggning.