SKRIVSKRIN PÅ STÄLLNING, barock, 1700-tal.
Ek. Dekor paneler med intarsia. Ställning med spiralvridna kopplade ben. Längd 40. Bredd 34. Höjd 18 cm. Nyckel finns.
Inredning saknas. Repor och märken. Möjligen senare beslag. Senare ställning.