AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, 2 delar, snidat trä, Hand- och stämpelsignerade, bonden daterad 1919.
Bonde samt ko. Bondens höjd 27 cm. Kons längd 25 cm.
Kons ena bakben lagat. Några mindre sprickor.