BERGERER, ett par, snarlika, gustaviansk stil, 1800/1900-tal.

Rikt skuren dekor. Rosettband i krönet. Hörnrosetter i sargen. Runda kannlerade ben. Rotting i rygg och sits. Delvis klädda armlän. Sits i rotting med lös klädd dyna. Höjd ca 104 cm.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Hål i rottingen på ena fåtöljen.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed