KAFFE- och TESERVISDELAR, 43 st, porslin, Lomonosov, Ryssland 1900-tal. Sovjetiska stämplar.

Tre olika, förgyllda dekor på koboltblått botten. 13 tekoppar med fat, 16 kaffekoppar med fat, 13 assietter. Kanna, höjd 16 cm. Fem av kaffekopparna något mindre. Två tekoppar märkta "Moskva" i kyrilliska bokstäver och med stadsvy i kartusch.

Bruksslitage. Delvis II-sortering.

Auction closed
200 EUR
The auction is closed.