Rektangulär form med profilerad kant. Invändigt förgylld. Locket med reliefdekor i emaljfärger och guld av blomrankor. Stämplad "M.S.T. Silver". Längd 17 cm, bredd 11 cm, höjd 5 cm.
Slitage. Märken. Gåvoinskription.