Mässing och vitmetall. Romerska siffror. Monterad på träsockel med tillhörande glaskupa. Urets höjd utan sockel 14cm.
Slitage. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad. Repor och märken. Minutvisare saknas. Nyckel saknas.