Ny utvidgad och omarbetad upplaga af C. J. Sundevalls "Svenska foglarna" Stkh. 1898. Folio. Halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Bruksslitage. Märken och repor. Nött. Färgbortfall på pärmens framsida.