Fanerat i mahogny. Överdel med glasade skåpsdörrar med genombruten dekor. Underdel med lådor samt skåpsdörrar med bakomliggande låd- och hyllinredning. Längd 96 cm, bredd 46 cm, höjd 174 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Krackelyrer i lacken. Repor och märken.