Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

UNIFORM och KÄPPI, m/1886. Sverige. För fanjunkare vid infanteriet, Dalregementet. 1900-talets början.

Mörkblå nyans. Två vertikala knapphål samt krage med guldbrodyr. Enradig knapprad om åtta stora knappar i förgylld mässing, dessa med motiv av krönta pilar i kors. Löstagbara axelklaffar m/1899 med jämnlöpande släta beläggningssnören i guld på svart botten. På dessa gradbeteckning bestående av två stjärnor. Byxor med gula revärer. Käppi med vapenplåt med motiv av flankerande fanor och lejon. Ovan denna en pompong med Gustaf V:monogram. Jackans längd ca 80, byxornas längd ca 125 cm.

Bruksslitage, märken. Tråddragningar. Mindre skador. lagningar, varav en större på byxor. Mindre fläckar och missfärgning. Käppi med annat modellnummer och möjligen ursprung.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.