Delvis förgylld. Kontrollör Dmitrij Ilitsch Twerskoj. Rikt graverad dekor av sommarpalats. Delvis förgylld. Inskription: "IP Epanchinu, 27 december 1855, från bror Nikolaj¨. Höjd 10.
Sedvanligt bruksslitage, bristning i ena sidan vid mynning.