Runda klockformade fötter. Stadsmärken i form av snibbsköld med initialer IES och mästarstämpel med initialerna JES uppdelade i tre snibbsköldar. Höjd 13 cm.
Åldersrelaterat slitage med lagningar, anlöpningar och mindre bucklor. En stake något sned. Svårtydd årsbokstav.