Fanerat i valnöt. Spegel. Två hurtsar med fyra lådor. En låda i sarg. Längd 107 cm, bredd 53 cm, höjd 163 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Nagg. Lådor något tröga samt den i mitt går ej att stänga helt. Skador.