ARVID KNÖPPEL, skulptur, brons, signerad, gjutarmärkt Herman Bergman Fud.
Lodjurshuvud. Monterad på svärtad träsockel. Höjd 12,5cm med sockel, 6,5cm utan. Medföljande reproduktion med lodjursmotiv efter Knöppel med dedikation från konstnären medföljer, bildmått ca 27 x 39.
Obetydligt slitage. Reproduktion gulnad, ej examinerad ur ram.