ANTHONIE WATERLOO, kopparstick, omkring 1650.
"The Death of Adonis", Ur serien: Med sex landskapsscener från Ovid’s Metamorphoses. Plåtstorlek ca 29x24,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Fläckar. Lagning. Mindre veck och pappersskador. Beskuren.