Rotfanerad. Med fyra lådor samt fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Beslag i mässing. Skuren dekor i form av flankerande lövprydda grenar. Bredd 105, djup 55 cm, höjd 145 cm Nyckel finns.
Slitage, repor, belekt, lösa dekor element, Trögt lås.