Fäste av förgylld mässing. Dekor av harnesk och bladverk. Tveeggad klinga med dekor av bladverk. Läderklädd balja med beslag av mässing. Längd 95 cm.
Slitage. Något löst fäste. Baljavslut saknas. Läder med skador.