Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

SERVIS, 65 delar, porslin, "Aurora borealis", Markku Metsämäki, Arabia.

14 djupa tallrikar, 14 flata tallrikar, diameter 26 cm, 14 brödtallrikar, 2 assietter. Kanna med sockerskål med lock och gräddsnäcka. 13 st koppar med fat, koppens diameter 9 cm. Ovalt serveringsfat, längd 35 cm och runt serveringsfat, diameter 33 cm. 2 st karotter med lock och en såsskål.

Smärre bruksslitage. En brödtallrik med ett avslag under kanten, nagg på ett lock.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.