AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, träskulptur, signerad Döderhultarn.
"Doktor Carl Alfred Elmqvist". Höjd ca 15 cm.
Konstnären själv var patient hos den avbildade Doktor Elmqvist (1856-1910). Utdrag ur sjukvårdsjournal från 1908 där konstnären finns med samt utdrag ur läkarmatrikel med bild av Doktorn Elmqvist medföljer.
Slitage, spår av insektsangrepp över hela skulpturen, obetydliga nagg.