Konisk. Delvis förgylld samt invändigt förgylld. Välvd fotring. Svisselerad dekor med krona, kartusch och bladverk. Monogram samt datering 1851. Höjd 21. Diameter 16 cm.
Lagning i botten. Några mindre bristningar. Några repor.