CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft.

Fanerad med valnöt och valnötsrot. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande fack och lådor. En låda över klaff samt tre under. Beslag av mässing. Bredd 109. Djup 55. Höjd 138 cm. Nyckel finns.

Två senare dragknoppar invändigt. Torrsprickor. Smärre fanerskador. Något avslag på list i bakkant. Nyckel till lådor saknas.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed